Zöld sarok - A túzok
Magyarország egyik jelképe, mégis kihalás fenyegeti. A pulyka nagyságú túzok az Alföld jellegzetes madara. Az 1980-as évek óta fokozottan védett. Legfeljebb 1000-1200 példány maradt belőle. Pedig nélküle nem ugyanaz a magyar puszta...
MIÉRT ÉRDEKES?
Akkora, mint egy jól megtermett pulyka - egyes egyedek akár húsz kilónál is nehezebbek -, mégis képes akár 60 kilométer/órás sebességgel hosszú távolságokat megtenni. Ezzel elnyerte a "világ legnehezebb repülni képes madara" címet.
"FURA LIBA"
- Vagy legalábbis annak néz ki. Ám lúdtalpak helyett erős, háromujjú futólábakon szalad. A túzokfélék főként fűféléket, rovarokat esznek. Számos dél- és kelet-európai országban élnek, és sokféle változatuk létezik. A nálunk élő túzokok hímjei és nőstényei között igen jelentős különbségek vannak. A hímek (kakasnak nevezzük őket) egy méternél is magasabbra nőhetnek, és kiterjesztett szárnnyal akár 2,5 méter szélesek lehetnek. A nőstények alig feleakkorák, és általában nem súlyosabbak 5 kilónál.
NEM DÖRGÉS - DÜRGÉS!
Párzási időszakban a túzokhímek jellegzetes nászruhát öltenek. Piszkosfehér-csíkosbarna mentéjük ilyenkor kiegészül egy érdekes tollbajusszal. A kakasok fejüket hátrahajtva, faroktollaikat legyezőszerűen kiterítve, szárnyukat kifordítva, torokzacskóikat felfújva násztáncot lejtenek. Eközben jellegzetes hanggal is csábítják a kiszemelt tojót.
NEMZETI MADARUNK
A túzok ősidők óta Magyarország egyik jelképes állata. Többségében a Tiszántúlon és az Észak-Alföldön élnek - vagyis a Kiskunsági és a Hortobágyi Nemzeti Park nyílt, füves területén. Eszmei értékük egymillió forint.
Tudtad?
Száz éve még 12 ezer példányt számláltak belőlük hazánkban, ma már alig több mint ezer tanyázik az Alföldön. A túzokok védelmét számukra fenntartott természetvédelmi területek, "rezervátumok" létrehozásával próbálják megoldani. Hogy megállapíthassák, merre tanyáznak jellemzően a madarak, néhány példányra műholdas jeladót szereltek. Ennek segítségével követik a mozgásukat. A veszélyes helyekre rakott vagy elhagyott fészkekben talált tojásokat mesterségesen költik ki a szakemberek. A már elég idős és erős csibéket aztán visszaengedik a természetbe.