Tudtad, hogy...? - dinók Magyarországon
19 érdekesség a dinókról!
- Tudtad, hogy Magyarországon csak nemrégiben, 2000-ben találtak dinoszaurusz csontokat? A maradványokat egy fiatal paleontológus, Ősi Attila fedezte fel a Bakony hegységben található Iharkúton.
- Tudtad, hogy azokat a szárazföldön élt őshüllőket nevezzük dinoszauruszoknak, melyek a földtörténeti középkorban (Mezozoikum) népesítették be a Földet?
- Tudtad, hogy az ősember nem találkozhatott a dinoszauruszokkal, hiszen azok az ember őseinek megjelenése előtt már kihaltak?
- Tudtad, hogy igazából senki nem tudja pontosan megmondani, milyen színűek lehettek a dinoszauruszok? A tudósok csak feltételezik, hogy a ma élő hüllőkhöz és más állatokhoz hasonló színezetük lehetett.
- Tudtad, hogy a kutatók számításai szerint a magyarországi dinoszauruszok kb. 85 millió évvel ezelőtt élhettek? Hiszen maradványaikat kréta kori (145-65 millió évvel ezelőtt) kőzetben találták meg.
- Tudtad, hogy Iharkúton eddig több mint 10 000 csontot, páncélelemet és csonttöredéket találtak? Ebből a sok csontból legalább 30-féle gerinces állatot sikerült már azonosítani.
- Tudtad, hogy Iharkúton nemcsak dinoszaurusz csontokat, hanem hal- és kétéltűleleteket, moszaszaurusz-, pteroszaurusz- és növényevő krokodil-maradványokat is találtak? Sőt, innen kerültek elő Magyarország legidősebb madárleletei is.
- Tudtad, hogy az Ajkaceratops, a Komlosaurus és a Hungarosaurus közül elsőként a Hungarosaurust írták le az iharkúti lelőhelyről?
- Tudtad, hogy az Ajkaceratops nevét az iharkúti lelőhely közelében fekvő Ajka és az ógörög ceratops (szarv arcú) kifejezés összetételéből kapta?
- Tudtad, hogy az iharkúti moszaszaurusz életmódját tekintve leginkább a ma élő krokodilokhoz hasonlított?
- Tudtad, hogy az iharkúti dinoszauruszok között is volt csúcsragadozó? Ez a megtalált fogai alapján ismert, Tetanura csoportba tartozó ragadozó dinoszaurusz volt.
- Tudtad, hogy eddig csak egyetlen repülő hüllő maradványai kerültek elő az iharkúti lelőhelyről? Ez a Bakonydraco.
- Tudtad, hogy a magyarországi dinoszauruszok kisebbek, mint más vidékről előkerült rokonaik? Ez azért lehetett így, mert hosszú ideig kisebb szigeteken éltek, ezért idővel a nagytestű fajok kiszelektálódtak és kisebbek lettek.
- Tudtad, hogy a Hungarosaurus hátán lévő páncélelemek a védekezésben és a párválasztásban játszottak fontos szerepet? Egyes feltételezések szerint a test hőszabályozását is segítették.
- Tudtad, hogy a Pneumatoraptor kültakarója azért különleges, mert testfelületét valószínűleg részben szőrszerű, részben tollszerű kültakaró borította? Ez lehetett a madártoll őse.
- Tudtad, hogy a dinoszauruszok valószínűleg egy kisbolygó becsapódása miatt haltak ki?
- Tudtad, hogy van egy olyan állat, melynek csak a lábnyomait ismerik a kutatók? Ez a triász időszakban élt Komlosaurus.
- Tudtad, hogy a Hungarosaurus a 4-4,5 méteres nagyságot is elérte? Őt és a többi magyar dinót eredeti méretében is megnézheted a Magyar Természettudományi Múzeum Eltűnt világok című kiállításán.
- Tudtad, hogy a paleontológusok az ammoniteszeket korjelzőként is használják? Ez az állat a mezozoikum jellegzetes élőlénye volt. Egy, a tintahalakkal rokon puhatestű, melynek háza a csigákéra emlékeztet. Mivel több, mint 300 millió éven át lakták a tengereket, és az egyes földtörténeti korokban eltérő fajok éltek, valamint meszes házaik maradványai rendkívül nagy számban megtalálhatók a kőzetekben, a kutatók segítségükkel meg tudják határozni egy adott kőzet és a benne talált egyéb maradványok korát.