Tudástár: A villám
Észrevetted már, hogy villámlással járó égzengéssel általában csak nyáron találkozunk? Pedig egyáltalán nem lehetetlen, hogy egy hűvös őszi, téli vagy tavaszi estén akarjon tombolva leszakadni az ég - de nem jellemző. Azért nem, mert a villámláshoz (amelynek, ugye, a dörgés a hangja) meleg levegő is kell.
A villámokat valójában ugyanúgy az elektromosság okozza, mint azt, hogy a lámpánk a konnektorhoz csatlakoztatva világít, csak ez a természetben jön létre. Jelenlegi tudásunk szerint világunk parányi részecskékből áll. Minden részecskének van valamilyen töltése. Biztos láttál már mágnest. A mágnes egyik oldalán pozitív töltésű részecskék vannak, a másikon negatívak. Ha két mágnes pozitív oldalát közelítjük egymáshoz, a részecskék hatnak egymásra: taszítják egymást. Így lépnek kölcsönhatásba a levegő és a föld részecskéi is.
Amikor a levegő mozog (a meleg levegő mindig a hideg légrétegek fölé törekszik), a különböző töltésű részecskék átrendeződnek a felhőkben. A földön lévő tárgyaknak szintúgy megvan a maguk töltése. A magas dolgok (például templomtornyok, magas házak, nagy fák) elég közel vannak a felhőkhöz ahhoz, hogy reakcióba lépjenek a részecskéikkel. Amikor aztán az ellentétes áramlások találkoznak, létrejön egy csatorna, amelyen keresztül a felhőkben összegyűlt elektromosság elindul a föld felé.
Ha mennydörgést hallasz, akkor biztos lehetsz benne, hogy előtte valahol hatalmas villám cikázott végig az égen. A villám annyira felhevíti a levegőt, hogy környezetében még a Nap felszínénél is nagyobb a forróság. A levegőrészecskék pedig olyan gyorsan "menekülnek" onnan, hogy irdatlan erővel ütköznek a környező levegőrészecskéknek - ebből lesz a robaj. A fény gyorsabban terjed a hangnál, ezért a villámot előbb látjuk, mint ahogy a dörgést hallanánk.
A villámok ellen úgy védjük az épületeket, hogy magasra felnyúló, a föld mélyére levezetett villámhárítókat teszünk rájuk. Neked sem kell félned tőlük, de fogadj meg néhány jó tanácsot! Viharban, ha lehet, ne menj nyílt mezőre - például hagyd abba a focizást! Ha mégis kint rekedsz, ne menekülj magas fa alá menedéket keresve, siess inkább az első épület felé!