A szelektív hulladékgyűjtésről

Amikor valami összetörik, elszakad, elfogy a tartalma, útban van, akkor fogod, és kidobod a kukába, igaz? Végiggondoltad már, mi lesz a szeméttel azután? Nos, ha még nem gyűjtitek szelektíven a hulladékot, akkor bizony elviszik a kukásautók, és lerakják a szeméttelepen vagy elégetik. Pedig mennyi hasznosítható műanyag, fém, üveg és papír lehetett még benne…

A szemét nagy része, képzeld csak, újrafelhasználható – lenne… A fémeket beolvasztják, belőlük újabb fémeket öntenek, így a természet tartalékaihoz nem kell hozzányúlni. A papírból újrahasznosított papír készül (amelyre aztán újságokat nyomtatnak, vagy WC-papírt préselnek belőle), így jóval kevesebb fát kell kivágni. Az üvegeket kimossák, fertőtlenítik, újrafelhasználják, vagy olvasztás után készítenek belőlük új üvegeket. A műanyaghulladékokat beolvasztják, és fantasztikus dolgok készülnek belőlük (például a népszerű polár pulóverek). Emellett nagyon fontos előny, hogy a válogatottan gyűjtött és újrafelhasznált szemetet nem kell sem elégetni (ezzel tehát kíméljük a Föld amúgy is rossz állapotban lévő légkörét), sem lerakóban elhelyezni.

Tudtad?
A tornatermek gumiburkolatának kiváló alapanyaga az elhasználódás miatt kukába került gumitalpú cipők talpa.


Mi a szelektív hulladékgyűjtés?

Szelektálni azt jelenti: válogatni. Aki szelektíven gyűjti a szemetet, az tehát külön kukákba vagy dobozokba teszi a fém, az üveg, a műanyag és a papír dolgokat. Ez azért fontos, mert az így kidobott holmikat aztán könnyen elvihetik a feldolgozókba. Az ömlesztetett szemetet, sajnos, senki nem válogatja ki a szeméttelepen (bár vannak erre biztató kezdeményezések)…

Hogyan szelektálj?
A gyűjtőpontokon általában öt kuka áll. Az egyikbe valók a papírból készült dolgok, a másikba a fémek, a harmadikba a műanyagok, a maradék kettő pedig a fehér és színes üvegeké. Ügyelj rá, hogy a szétválogatott és gondosan megtisztított holmikat a megfelelő konténerbe dobd! Ha az üveg teteje műanyag, azt nem szabad az üveggel együtt az üvegkukába tenni! A műanyagos kukába ne kerüljön ételmaradék, se papírcímke! Bár papírnak tűnnek, valójában a tejes- és üdítősdobozok többféle anyagból készülnek, ezért nézz utána, nálatok melyik konténerbe kell dobni őket! 

Tudtad?
Nagyon fontos, hogy az úgynevezett veszélyes hulladékok, az olaj, a kiszolgált háztartási gépek, a lejárt szavatosságú gyógyszerek és a lemerült elemek is megfelelő helyre kerüljenek! Ezekben ugyanis olyan anyagok vannak, amelyek a környezetre kimondottan veszélyesek. Az elemeket gyűjtsd egy zacskóba, és vidd magaddal, ha bevásárolni mentek! A legtöbb nagyáruházban vannak elemgyűjtők (de szerencsére egyre több iskolában is találkozhatsz ilyenekkel). Ezzel is tehetsz a Földért, az emberiség jövőjéért. Sok kicsi sokra megy…

Feladat

Fogj 4 dobozkát, fesd be őket sárgára, zöldre, kékre, szürkére! Ha valami apró szemét keletkezik a szobádban, tedd a megfelelő dobozkába! A papírgalacsint a kékbe, a fém tárgyacskákat a szürkébe, a műanyag holmit a sárgába, az üvegcséket pedig a zöldbe! Ugye, nem is olyan bonyolult a szelektálás?!

 

Szólj hozzá Te is!




A hozzászólások moderálására az Apáczai Kiadó Kft. a jogot fenntartja. Elküldött hozzászólásod csak annak elfogadását követően jelenik meg az oldalon. A hozzászólások nem feltétlenül tükrözik az Apáczai Kiadó Kft véleményét, azok tartalmáért a Kiadó nem tehető felelőssé.